1. Dbejte na příjem vitamínů
Obzvlášť v tomto období bojuje tělo s nedostatkem potřebných živin. Nepřispívá k tomu ani omezená nabídka ovoce a zeleniny v obchodech. Dovolte si ten luxus, a uvařte si občas nějaké zdravé, chutné jídlo! Poděkuje vám nejen žaludek, ale i imunita
2. Dostatek spánku.
Naučte se odpočívat. Spousta lidí se po letních prázdninách vrací do pracovního či školního shonu a úplně zapomíná na spánkový režim. Ne, čtyři hodiny denně opravdu nestačí a klesne nejen vaše produktivita, ale i zdraví. Spěte minimálně šest až osm hodin, budete se cítit lépe.
3. Bylinky a další pomocníci.
Ne, nemusíte je sbírat za úplňku na paloučku, téměř magické účinky mají i tak. Už naše babičky doporučovaly echinaceu, šípky, rakytník či kopřivu proti všemožným nemocem. Nejlepší jsou samozřejmě čerstvé nebo usušené rostlinky, ale dobrou alternativou jsou i kapky či pilulky z lékárny. A nesmíme zapomenout na česnek! Neříká se nadarmo, že „vypaluje bacily“.
4. Teplé nápoje
K podzimu patří teplá deka a horký čaj. Obě tyto věci jsou dobrým bojovníkem proti chřipce či nachlazení! Sílu čaje ještě posílíte, pokud bude bylinkový, či pokud do něj přidáte pár kapek medu. Preferujete kávu? Nasypte si do ní trochu skořice. Nejen, že pomůže vaší imunitě, ale taky váš nápoj skvěle dochutí.
5. Nestresujte se!
Určitě si říkáte, že to se lehko řekne. Máte pravdu, dnešní hektická doba moc prostoru na relaxaci nedává. Pokud je ale jen trochu možné, věnujte aspoň hodinku denně sami sobě. Dopřejte si horkou koupel, posezení nad knihou, anebo si běžte zacvičit.
6. Probiotika
Takzvané „laktobacily“, bakterie žijící v našich střevech, mají velký podíl na stavu naší imunity. A jak je můžeme dostat do těla kromě toho, že budeme polykat pilule? Dejte si kefír, bílý jogurt či kyšku.
7. Celoroční otužování
Ano, na tenhle tip je už trochu pozdě, ale třeba se bude hodit příští rok. Nemusíte rovnou lézt do ledové vody, ale postupné navyknutí na chlad vám zaručí, že nemoci se na vás nebudou lepit tolik jako předtím.