Utéct mu a nechat ho tam bez pomoci ? Co když ho něco přejede? Nebo zakousne pes? Co když narazí na zlého člověka? Děti v tom mají jasno většinou hned – chtějí ho vzít domů. My dospělí často také, ale už nám v mysli naskakují možné problémy a otázky. Kam ho dáme, když už máme psa, jiné kočky, malý byt? Co když má nějakou nebezpečnou nemoc? Nepatří někomu a neuteklo z domu? Přemýšlíte, bezradně tam stojíte, nikde nikdo. A malý tvoreček už vás má za „svého zachránce“ a jako by říkal:“To jsem šťastný že jsi tu, tak už pojď a odnes mě odsud!“ Ale potřebuje číča opravdu zachránit? Co je pro ni nejlepší a jak postupovat?
Přinášíme návod.
1. Pokud je kočka zraněná, poskytněte jí první pomoc.
2. Zjistěte, zda vůbec pomoc potřebuje – jestli nemá majitele a jen se neztratila nebo není na „toulačce“.
3. Pomozte najít původního majitele nebo nový domov.
První pomoc
Pokud je zjevně zraněná, snažte se jí poskytnout první pomoc (např. zastavit krvácení, uvolnit dýchací cesty). Pokud je třeba, dopravte ji nejbližšímu veterináři. Někdy se stane, že zraněné zvíře není jednoduché chytit. Pak nezbývá, pokud se přeci jen neobjeví majitel, zavolat obecní úřad nebo městskou policii. Jejich pracovníci jsou povinni situaci řešit Mají kontakty na odchytové firmy, útulky a veterináře. Mohou zjistit majitele (městská policie má někdy k dispozici čtečku čipů, zná místní poměry apod.).Hlavně nevozte kočku sami někam daleko z oblasti, kde jste ji našli.
Potřebuje pomoc?
Tak zodpovězení této otázky je úplně nejdůležitější. Na něm záleží, co budeme dělat dál.
Často se stane, že narazíte na kočku, která má domov, ale majitelé jí pouští ven a tak obchází své teritorium. Taková kočka není vyhublá a bude mít v pořádku srst. Někdy má i obojek s číslem na majitele a tak můžete zavolat a zjistit, jestli se nezatoulala trochu daleko od domova. Někdy potkáte i kočku žijící v kočičí kolonii, divokou. Některé tyto kočky, která se již dříve podařilo odchytit bývají kastrované a označené (tetováním či zastřihnutím ucha) Toto opatření se dělá, aby bylo rozpoznatelné na dálku a tyto kočky se za účelem kastrování již zbytečně neodchytávali.
Pomoc při hledání domova
Tak tu potřebují kočky, které majitele nemají. Lze kontaktovat obecní úřad, místní „kočičí“ spolek nebo přímo útulek. Také je tu samozřejmě možnost, že kočce nabídnete nový domov u vás. Jestli již nějaké číči máte, je potřeba nalezence nechat asi týden v karanténě. I kdyby to bylo náročné, udělejte to a neohrožujte své kočky parazity nebo nakažlivou nemocí, kterou by mohl nováček trpět. S novou číčou zajděte veterináři nebo využijte možnost konzultace s ním alespoň po telefonu. Přejeme vám, ať si nová kočička u vás rychle zvykne a získáte milého chlupatého kamaráda.