Madagaskar je čtvrtý největší ostrov na světě a je doslova rájem přírodovědců. Vyskytují se zde totiž rostlinné i živočišné druhy, které jinde na světě nenajdete. Dokonce bývá z tohoto důvodu označován jako „osmý“ kontinent. Vše začalo již před 150 miliony let, kdy se tento ostrov oddělil od Afriky. V důsledku této izolace se zde vyvinula podivuhodná fauna i flóra.
Ksukol ocasatý – něco mezi koalou a veverkou
Jedno z těchto podivuhodných zvířat, žijících na ostrově, se nazývá ksukol ocasatý. Řadí se sice mezi primáty, ale svým vzhledem připomíná spíš koalu nebo veverku. Obývá deštné pralesy na východním pobřeží ostrova. Není vůbec lehké spatřit jej na vlastní oči. Přitom může dorůstat délky až jeden metr. Má štíhlé končetiny a dlouhý huňatý ocas podobně jako veverka. Ocas tvoří až polovinu celkové délky těla a stejně jako u veverek slouží k udržení rovnováhy. Při hledání potravy totiž doslova „létá“ ze stromu na strom. Koalu připomíná svým tupým nosem. Další zvláštností jsou černé kroužky kolem očí. Polštářky na tlapkách má pokryté drobnými bradavičkami. Jeho tlama vypadá jako tlama hlodavce, protože jsou v ní velké řezáky s velkým odstupem od dalších zubů.
Prsty jako pařátky
Velkou pozornost na sebe ksukol poutá i díky svým prstům. Jsou opravdu nápadně dlouhé a tenké, hubené a šlachovité. Navíc prostředníček a ukazováček jsou o celý článek delší než ostatní prsty. Na konci prstů mají háčkovitě zahnuté nehty. Proč tomu tak je? K čemu mu takové podivné končetiny slouží? Život v tropickém pralese se totiž neodehrává u země, ale kdesi v korunách vysokých stromů, mezi liánami. Ksukolovy prsty jsou perfektně uzpůsobené k tomu, aby v madagaskarském ekosystému plnily úlohu u nás dobře známého datla. Svými kostnatými prsty proklepává dřevo stromů a hledá dutiny, ve kterých jsou schované larvy dřevokazných brouků. Zároveň ke kmenům přikládá své dlouhé uši, aby mu žádná pochoutka neunikla.