Hodilo by se asi nejdříve vysvětlit, co je obecný název kryptoměna. Kryptoměna je novodobý typ měny. Jedná se o digitální měnu, pro kterou neexistují fyzické mince. Jsou to „elektronické“ peníze. Zákony České Republiky se ovšem k tomuto typu měny nechovají jaké k penězům, ale jako k věci. Jedná se o šifrovanou měnu. Většinou je navržena tak, aby nebylo možné monitorovat z jakého účtu do jakého měna byla přepsána. To je velkou výhodou pro nezákonné činnosti třeba na dark webu.
Pojem „těžení kryptoměny“ jste určitě alespoň jednou slyšeli. Víte, ale vlastně co to znamená? Nebojte – pokud chcete těžit, krumpáč a lopatu nechte doma. U tohoto tématu se jedná o těžení které není pro vaše svaly náročné. Velkou sílu ale pocítí vaše peněženka při pořizování strojů k těžbě. Těžba totiž probíhá jen na počítačích nebo serverech (Server je technicky vzato také počítač, proto budu dále zmiňovat jen počítače). K těžbě je potřeba software, který využívá početní výkon procesoru a grafické karty na vypočítání matematických funkcí. Ano, to je jediné, co váš počítač dělá je, že řeší matematické problémy. Ve cryptominingu (anglický výraz pro těžbu kryptoměn) se využívá pro „matematický problém“ spíše termín „hash“. Také samozřejmě z angličtiny. Důležité je také zmínit, že každým výpočtem se výpočet hashe ztíží. Každý hash je tedy stále složitější a složitější. Požaduje tedy jeho výpočet delší čas.
Výkon počítače těžební software většinou sebere skoro celý, proto v průběhu těžby většinou nemůžete na počítači dělat jiné věci. Samozřejmě se dá na software uvést maximální procentuální využití výkonu počítače. V takovém případě ale bude celkový výdělek a efektivita menší. Proto jsem zmiňoval tu peněženku. Ti, kteří se snažili na těžbě vydělat, si totiž kupovali servery navíc a tvořili klidně celé budovy počítačů. Nevyužívali pro to jejich osobní počítač.