O tom, že se z ovoce nemusejí dělat jen kompoty, marmelády a ovocné šťávy, se přesvědčili lidé už v dávných dobách. Kdo jako první přišel na to, že se dá vytvořit z přírodních plodů dokonale vyvážený alkoholický nápoj, už asi nezjistíme. Je také dost dobře možné, že se nápad zrodil na různých místech v různou dobu. Ačkoliv nevíme, kdo to tedy byl, kdo nám přinesl tento lahodný mok, můžeme konstatovat, že měl opravdu dobrý nápad.
- Druhů ovoce, které se hodí k pálení destilátů, je opravdu mnoho.
- Dá se říci, že se vypálit dá snad vše, co roste a poté dozraje.
- Od jahod až po klasické švestky.
Zatímco donedávna byly právě švestky symbolem „pálenic“, dnes se dostává ke slovu hruška. Hruškovice lihovarek.cz sice stále ještě šlape slivovici na pomyslné paty, ale už není daleko od ní.
- Podle posledních průzkumů je totiž právě hruškovice hned po slivovici nejoblíbenější.
Proč je právě toto ovoce tak oblíbené?
Má to jistě mnoho důvodů. Tím nejvýznamnějším je určitě kvalita výsledného výrobku. Svou roli v tom možná hraje i fakt, že druhů hrušek je opravdu mnoho a každý výrobek může mít tedy svou specifickou chuť. V České republice vedou na žebříčku oblíbenosti hrušky Čáslavky.
- Mají dokonalou chuť už ve stavu pevném.
- Ve stavu tekutém jsou naprosto dokonalé.
Destilovat se ale mohou různé odrůdy hrušek. Pokud si není začátečník v tomto oboru jist, jakou hruškovou alej by si měl založit, pak není problém poradit se s některým odborníkem, který jistě doporučí odrůdu vhodnou jak k pozdější úpravě, tak i pro úspěšné pěstování v konkrétní oblasti. Stále větší oblibu také zaznamenávají hruškové destiláty, které se archivují v dubových sudech. Správným způsobem archivace totiž získávají typickou zlatavou barvu a mnohem jemnější chuť.