Ve 20. století byl výzkum a vývoj poměrně úspěšný. Přinesl hodně přelomových objevů, které využíváme do dnešní doby i denně. Jaké vynálezy nám přinesla věda a výzkum ve 20. století?
Penicilin
Penicilin je první účinné antibiotikum, které dokázalo zachránit miliony životů na celém světě. K objevu došlo v roce 1928 naprostou náhodou. Alexander Fleming – Skotský bakteriolog pracoval v Londýnské nemocnici na výzkumu využití biologických látek. Jednoho dne zapomněl uklidit v laboratoři jednu z Petriho misek s kultivací stafylokokové bakterie. V misce se během jeho dovolené vytvořila plíseň, která zahubila kolem sebe stafylokokové bakterie. Vzhledem k tomu, že šlo o vědce, pustil se do bádání a tak vznikl penicilin.
Atomová bomba
Atomová bomba není zrovna reprezentativní vynález minulého století. Zatímco ten předchozí spoustu lidí zachránil, tento jich spoustu zahubil. Na konstrukci pracovali ti nejlepší vědci. Například Albert Einstein, Enrico Fermi a Robert Oppenheimer. Zkonstruované bomby proběhly testy v poušti v Novém Mexiku a poté byly použity během druhé světové války.
Antikoncepce
Antikoncepční pilulky byly vynalezeny počátkem padesátých let minulého století. Vynalezl je americký chemik Carl Djerassi, který synteticky vyrobil hormon norethisteron. Ten se stal základem těchto pilulek. V dnešní době je takzvaná hormonální antikoncepce jednou z nejčastějších ve vyspělé civilizaci, spousta žen již od nich ustupuje kvůli poměrně častým nežádoucím účinkům, přibírání na váze a ovlivňování plodnosti.
Motorové letadlo
V roce 1903 bylo vytvořeno první motorové letadlo. Vymysleli jej bratři Wilbur a Orvill Wrightové. Jejích letadlo bylo postaveno ze dřeva a látky. Dvě tlačné vrtule, byly roztáčeny dvanáctikolový motor vlastní výroby. Dokázal vzlétnout jen z pevné kolejnice. Po níž jej táhl vozík. Letadlo totiž nemělo pevný podvozek. Nedalo se tím pádem využít jinde než na letišti, které pro něj bylo přímo určeno. Jednalo se však o přelomový vynález, který inspiroval spoustu dalších vědců.