Jestli rádi lyžujete nebo bruslíte, určitě se nemůžete dočkat, až vyrazíte na lyže či nazujete brusle spolu se svým dítkem. Vše chce však svůj čas a zrovna obě tyto aktivity není radno zbytečně uspěchat.
Lyžování
Obecně je pro výuku lyžování uváděna hranice okolo tří let. Dříve to zřejmě nebude mít smysl, i když každé dítě je jedinečné a není vyloučeno, že třeba to vaše nemá k tomuto sportu vyloženě vlohy. Určitě je důležitá mentální vyspělost dítěte, tedy aby chápalo, co jde dělat a dokázalo pochopit i to, co se po něm chce. Kromě toho je také nutná i určitá pohybová zralost a dobrá koordinace.
V případě lyžování si můžete zvolit, zda dítě naučíte základy tohoto sportu sami, nebo oslovíte třeba zkušené lektory v některé z lyžařských školiček. Názory na výuku se různí, avšak mnohdy není od věci zkusit obojí. Výhody lyžařského instruktora spočívají v jeho zkušenostech a odborných znalostech. Má potřebné pomůcky a také vhodný terén pro učení.
Nevýhodou je pak možná obava dítěte z cizích osob nebo také finanční náročnost. Když učíte své dítě lyžovat sami, můžete si být jisti, že vás to, kromě nervů, nebude stát zřejmě nic. Dítě vám bude pravděpodobně důvěřovat a bude více uvolněné. Na druhou stranu se můžete dopustit určitých chyb ve výuce, dítě můžete neúměrně zatěžovat, nebo nebudete dostatečně trpěliví.
Ať tak, či tak, dítě by mělo lyžování bavit, nemělo by do něj být nuceno, mělo by být vhodně motivováno a dostatečně chváleno. Je potřeba myslet na křehký dětský organismus a nepřeceňovat jeho síly.
Bruslení
U bruslení platí v podstatě stejné zásady, jako u lyžování. Jelikož je v bruslích potřebná dobrá stabilita, je nutný dostatečně vyvinutý a posílený kotník a jeho vazy. Před třetím rokem věku proto dítěti brusle raději neobouvejte.
Někteří rodiče volí na prvotní seznámení s ledem takzvané dětské kačenky, což jsou brusle o dvou břitech a není potřeba v nich tolik zvládat stabilitu. Takováto brusle se připevní na botu dítěte a ono se pak snaží o první „krůčky“. V případě klasických bruslí může být nápomocna šikovná pomůcka, kterou mívají k zapůjčení téměř na každém zimním stadionu, jedná se o podpůrnou konstrukci, které se dítě drží a díky níž se také dokáže lépe pohybovat. Připomíná někdy chodítko pro seniory a v podstatě funguje na stejném principu.
V případě, že s dětmi vyrazíte poprvé na svah, nebo na kluziště, nezapomínejte na bezpečnostní prvky, kterými jsou zejména helma. Určitě není vhodné, aby se dítě při učení nové dovednosti zbytečně zranilo.