I když se to někomu nebude zdát pravdivé, tak skutečnost je zkrátka taková. Správné světlo, které si nainstalujeme do příslušné místnosti, se projeví i na nás samotných. Dokonale totiž ovlivňuje naši náladu a to mnohem více, než si jen můžeme pomyslet. Každého samozřejmě v prvním případě napadne, že si při špatném osvícení ničíme zrak a má částečně pravdu, ačkoliv pak namáháme v podstatě celé tělo a dříve se dostaví únava.
S tím je pak spojené to ostatní, díky únavě nepodáváme takový výkon, který bychom potřebovali a i se špatně na práci soustředíme. Na druhou stranu správně zvolené osvětlení, ale i jeho barva a intenzita našemu organismu velmi prospívá. Snadněji zvládáme práci, vaření, úklid, ale i relaxujeme a vyhráváme nad stresem. Nejčastěji se vybírají žárovky mezi halogenovým a LED osvětlením. Vybavit svůj byteček novou technologií se vyplatí, což dokazuje . Při rozhodování by nám mělo pomoci to, že si ujasníme, do jakého svítidla žárovka přijde a pro jaké účely světlo budeme potřebovat.
Obytné prostory – zde je vhodné neoslňující světlo, v teplé bílé barvě, dále lampa pro čtení s jasným, neutrálním a bodovým, obrazy, sbírky, dekorace lze zase zvýraznit teplým bílým.
Kuchyně – pracovní oblast by měla být osvícena jasným, neutrálním bílým světlem, pokud možno bez nějakých stínů. Další nějaké obecné lze využít pro nahlížení do skřínek a neutrální bílé by se hodilo na osvícení celého prostoru.
Jídelní kout – hlavně by měl být osvětlen přímo nad stolem, vhodné je bílé, teplé až neutrální.
Pracovna – svítidlo by mělo být vybaveno s přirozeností denního svitu, pokud možno bez stínů, aby se dobře pracovalo.
Koupelna – zde je vhodné opět s jasným denním svitem, ale může mít i teplejší odstín. Jen zrcadla je lepší vybavit neutrálním bílým, třeba v bodovkách.
Ložnice – pro osvětlenou celou místnost je vhodné teplé až neutrálně bílé zbarvení a na nočním stolku postačí svítidlo s bodovým teplým bílým.